Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Staroanglický výraz „winterfylleth“ značí říjen. A fandové metalu vědí, že říjen značí rez, uvadaní, lamenty, melancholii a vzdálené šeptání přicházející zimy. Manchesterská kapela téhož názvu má zjevně ráda atmosféru podzimu a hrdě se hlásí k anglickému folklórnímu dědictví. Jejich hudba se řadí do mohutnějícího proudu black metalu, který se inspiruje jak v nůši pohanských ozev, tak v bloumavých kytarových dálavách shoegaze a post-rocku.
Třetí album kapely „Threnody Of Triumph“ je kompaktní kolekcí songů, v nichž se často zasmušilé black metalové riffy mohutně sytí snovou melodikou, vrstvenými motivy a vkusně zakomponovanými „pagan halekačkami“. WINTERFYLLETH nejsou mistry velkých zvratů. Dlouhé kompozice se často valí kupředu se zavilostí vichřice, přitom ale stále působí dostatečně vzdušně, poeticky a svým způsobem křehce. Občas sice mají tendence upadat do přílišného opakování, které by si žádalo krácení stopáže, povětšinou se ale jedná o soudržné celky, které hypnoticky vtahují dovnitř a fungují jako uzavřené chladné příběhy - někdy se posluchač po kolena trmácí blátem mokřadů, jindy vystoupí na zelený kopec a shlíží na zamlžené dálky vysočiny.
Je to zkrátka neokázalá pohanská poezie, která si vystačí bez velkých gest i teatrálního juchání kolem ohňů předků, lyrická deska, která si žádá zapojení obrazotvornosti. Ne dokonalá, ne bezchybná, ale přesto podmanivá jako sám říjen.
The Dark Hereafter (2016) The Divination of Antiquity (2014) The Threnody of Triumph (2012) The Mercian Sphere (2010) The Ghost of Heritage (2008)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2012 Vydavatel: Candlelight Records Stopáž: 63:24
Tracklist:
1. A Thousand Winters (7:14)
2. The Swart Raven (5:22)
3. Æfterield-fréon (7:35)
4. A Memorial (6:25)
5. The Glorious Plain (1:54)
6. A Soul Unbound (8:17)
7. Void Of Light (8:49)
8. The Fate Of Souls After Death (7:48)
9. Home Is Behind (6:51)
10. The Threnody Of Triumph (3:09)
Hned první skladba naznačuje, že u DEUS MORTEM se věci začínají měnit. Poláci posunuli svůj BM do čistějších a melodičtějších vod. Jistě, řízky se občas klepou nekompromisně, nicméně i tak je ústup do přijatelnějších sfér znát. Osobně mi to ale nevadí.
Jeden z nejvíce obskurních rituálů roku 2024. Lidé (?) okolo IMPETUOUS RITUAL / GRAVE UPHEAVAL vyrukovali s neotesaným black/death metalovým manifestem. Divokost, chaotičnost, ale zároveň i slušný skladatelský skill. Hudba dle mého gusta. Více za týden.
Timothée Chalamet sa vraj na place nechal oslovovať Bob; naučil sa hrať na gitaru a spievať ako Dylan. Film, pokrývajúci roky 1961-65, stojí na hereckom a hudobnom výkone hlavných hviezd (a na skvele zapracovaných piesňach). Inak sa do hĺbky príliš nejde.
Vtipné intro je naozaj iba začiatok skvelého zážitku, ktorý nám opäť pripravili odviazaní a radostní Švédi. Tento let do Taškentu je naozaj veľká paráda. Vzletné melódie, príjemná atmosféra - hodinka uletí ako nič. Opäť raz nesklamali!
První deska po návratu Bobby Lieblinga z vězení potvrzuje teze o starých psech a nových kousích. Pro alespoň s nějakou starší nahrávkou obeznámené jedince album moc novinek nepřinese, na druhou solidní standard temného rocku/doomu ze staré školy potěší.
Hitový generátor sice pořád pracuje, ale už se z něj bez pravidelné údržby trochu kouří. Švédové opět natahují stopáž až někam k jedné hodině a to se hlavně ke konci nahrávky už dost projevuje. Stále příjemný poslech, ale trhlinky se postupně zvětšují.
Pohrobci skvělých GLACIATION se vrací po dlouhé dekádě s půl hodinou obtížně zařaditelného post BM, který oproti původní kapele působí podstatně lyričtějším, křehčím dojmem. Zároveň je to opět výzva pro posluchače propracovat se do téhle fascinující vize.